صفحه اصلي | | استفتائات | مسائلی در باب ماه میارک رمضان
مسائلی در باب ماه میارک رمضان

سوال را به اشتراک بگذارید

مسائل روزه و ماه مبارك رمضان

 روايت از معصومين(ع) در ماه رمضان

سوال: ماه رمضان یکي از مهم ترین ماه های تبلیغ است. روحانیون و خطیبان در این ماه ‏مبارک مجالس روزانه و شبانه برای مومنین برگزار می کنند. در مورد مجالس روزانه چگونه ‏یک خطیب در نقل روایات معصومین(ع) عمل کند در حالیکه شاید سند آن روایت و مضمون ‏دقیق آن را ندیده و غالبا بیان روایت به صورت نقل به مضمون است.آیا این گونه بیان روایت ‏دروغ بستن به معصومین(ع) و مفطر روزه نیست؟

پاسخ: بسمه تعالی

خطیب با گفتن" از امام نقل شده که فرمود" با قطعیت نمی گوید که امام چنین فرمودند و بدین ‏طریق از آن مساله جلوگیری می کند.‏

 

 

سوال را به اشتراک بگذارید

قرائت قران در روز ماه مبارک رمضان

سوال: در پاسخ یکی از استفتائات فرموده بودید من تقلید از آیت الله العظمی شهید سید محمد ‏صدر را جایز می دانم به شرطی که در مسائل مورد اختلاف به شما رجوع شود. از جمله این ‏مسائل جدید و مورد بحث قرائت قرآن کریم و دعا به صورت غیر دقیق در زمان روزه داری ‏است. نظر شما در این مورد چیست؟

پاسخ: بسمه تعالی

این شخص تمام تلاش خود را برای یادگیری و قرائت قرآن به صورت صحیح انجام دهد و ‏تکلیف دیگری جزاین بر عهده ندارد. برای هر چیز بهاری است و بهار قرآن ماه مبارک رمضان ‏است. من تفاصیل این مساله را در کتاب فقه الخلاف بیان کرده ام.‏

 

سوال را به اشتراک بگذارید

روزه داری و نماز نخواندن

 سوال: مشاهده می شود که برخی افراد روزه دارند ولی نماز نمی خوانند. نظر شما در این ‏مورد چیست؟

  پاسخ : بسمه تعالی ‏

‏" آیا شما به پاره ای از کتاب (تورات) ایمان می آورید و به پاره ای از آن کفر می ورزید پس ‏جزای هر کس از شما که چنین کند جز خواری در زندگی دنیا چیزی نخواهد بود و در روز ‏رستاخیز ایشان را به سخترین عذابها باز برند و خداوند از آنچه می کنند غافل نیست".(سوره بقره ‏‏/85)‏

اعمال جز از متقین پذیرفته نمی شود وتارک نماز در زمره متقین نیست لذا اینگونه افراد ‏نیکی خود را با التزام کامل به فریضه ها واقامه نماز کامل کنند.‏

 

سوال را به اشتراک بگذارید

قرائت قران در روز ماه مبارک رمضان

سوال: در پاسخ یکی از استفتائات فرموده بودید من تقلید از آیت الله العظمی شهید سید محمد صدر را جایز می دانم به شرطی که در مسائل مورد اختلاف به شما رجوع شود. از جمله این مسائل جدید و مورد بحث قرائت قرآن کریم و دعا به صورت غیر دقیق در زمان روزه داری است. نظر شما در این مورد چیست؟

پاسخ: بسمه تعالی

این شخص تمام تلاش خود را برای یادگیری و قرائت قرآن به صورت صحیح انجام دهد و تکلیف دیگری جزاین بر عهده ندارد. برای هر چیز بهاری است و بهار قرآن ماه مبارک رمضان است. من تفاصیل این مساله را در کتاب فقه الخلاف بیان کرده ام.

سوال را به اشتراک بگذارید

حکم روزه خواری به علت نخوردن سحری 

سوال: بعضی اشخاص در مواقعی که موفق به خوردن سحری نشده باشند روزه نمی گیرند حکم این کار چیست؟

پاسخ: بسمه تعالی

اگر گرفتن روزه بدون خوردن سحری برایش مضر باشد پس در هنگام روز به مقدار ضرورت میل کند و درآینده قضای آن روز را بگیرد. لازم است که وی تدابیر لازم برای بیدار شدن در سحر و خوردن غذا اعمال کند.

سوال را به اشتراک بگذارید

استعمال سیگار در ماه رمضان

سوال: دیده شده برخی افراد در ماه رمضان اقدام به کشیدن سیگار می کنند. حکم آن  چیست؟

پاسخ: بسمه تعالی

در نظر ما کشیدن سیگار و استعمال دخانیات در ماه رمضان باطل کننده روزه است.

سوال را به اشتراک بگذارید

وقت امساک

سوال: امساک کردن چند دقیقه قبل از اذان مستحب یا احتیاط وجوبی است؟

پاسخ: بسمه تعالی 

وقت امساک همان هنگام اذان صبح است اما از آنجا که وقت اذان خیلی دقیق نیست لذا عادت براین قرار گرفته 3 دقیقه یا بیشتر قبل از اذان احتیاط نمایند.

سوال را به اشتراک بگذارید

احتیاط در وقت افطار

سوال: من یک شیعه هستم که در کشور تونس زندگی می کنم من در ماه رمضان 7 و یا 8 دقیقه بعد از اذان مغرب افطار می کردم تا این که از یکی از شیوخ توضیحاتی در مورد وقت مغرب شنیدم و به من گفت که اندکی از فقهای امامیه نیز با اهل سنت در مورد وقت مغرب اتفاق نظر دارند که به مجرد غایب شدن قرص خورشید وقت مغرب آغاز شده است. پس با خودم گفتم چرا این همه خودم را به سختی ومشقت بیندازم به خصوص این که اکنون ماه رمضان در فصل گرما واقع شده است. لذا من پس از چند دقيقه از سقوط  قرص خورشيد از جهت  باب احتیاط  بعد از تاریک شدن هوا، افطار می نمودم آیا روزه من صحیح است؟ آیا روزه خانواده ام که از من تبعیت می کردند صحیح است یا خیر؟

پاسخ: بسمه تعالی

آنچه شما انجام می دهید صحیح است انشاء الله زیرا وقت افطار هنگامی است که خورشید غایب شده باشد و شما چند دقیقه از باب اطمینان از تاریک شدن هوا صبر نموده بودید و پس از آن افطار نمودید.

سوال را به اشتراک بگذارید

ثبوت هلال در روز سی ام ماه رمضان

سوال: روز آخر ماه رمضان یوم الشک است وما نمی دانیم که آن، روز پایانی ماه رمضان است یا روز اول ماه شوال. اگر ثبوت هلال در آن روز ممکن نشد آیا باید روزه بگیریم یا افطار نماییم؟

باسخ: بسمه تعالی

باید روزه بگیرد پس اگر رویت هلال ثابت شد افطار کردن واجب می شود حتی اگر ثبوت رویت بعد از اذان ظهر باشد.

سوال را به اشتراک بگذارید

افطار در روز سی ام ماه رمضان 

سوال: اگر فردی روز سی ام ماه رمضان افطار کرد چه حکمی دارد؟

پاسخ: بسمه تعالی

اگر افطار وی با یک حجت شرعی بود و بعد از آن متوجه اشتباه خود شد باید آن روز را قضا کند اما اگر افطار او بدون حجت شرعی معتبر و بر اساس رای و نظرشخصی خودش بود باید علاوه بر قضای آن روز، کفاره (اطعام شصت فقیر ویا گرفتن شصت روز روزه پی در پی) نیز بپردازد چرا که عملش همانند کسی است که روزه خود را عمدا افطار کرده باشد.

1 2
مجموعه نتايج: 15 | نمايش: 1 - 10

دفتر مرجع عالیقدر

حضرت آیت الله شیخ محمد یعقوبی (دام ظله)- استفتاء خود را ارسال کن

نجف اشرف