İmam Hüseyin (a.s), Farkındalık ve Reform Hareketidir

| |defa okundu : 460
İmam Hüseyin (a.s), Farkındalık ve Reform Hareketidir
  • Post on Facebook
  • Share on WhatsApp
  • Share on Telegram
  • Twitter
  • Tumblr
  • Share on Pinterest
  • Share on Instagram
  • pdf
  • Çıktı al
  • save

Dinî Merci Yakubî: İmam Hüseyin (a.s), Farkındalık ve Reform Hareketidir

Yüce Allah’ın Adıyla

İmam Hüseyin (a.s), Farkındalık ve Reform Hareketidir

Bizler, haram aylardan olan Muharrem ayının gelişini, erdemli hatipleri, şairleri, halka hizmet için kurulan çadır sahiplerini ve tüm inananları İmam Hüseyin’in (a.s), mübarek kıyamıyla hedeflemiş olduğu farkındalık/bilinç ve reform ikilisine odaklanma çağrısında bulunmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Nitekim İmam Sadık’ın (a.s), onunla ilgili yapmış olduğu Kırkıncı Gün/Zîyaret-î Arbaîn ziyaretinde şöyle gelmiştir: “Doğrusu O, kullarını cehaletten ve dalaletin şaşkınlığından kurtarma adına bütün gayretini senin için seferber etti.”[1] Şüphesiz İmam Hüseyin (a.s), birçok konuşmasında hedeflemiş olduğu hakikatleri açıkça beyan etmiştir. Bunlardan biri de şu konuşmasıdır: “Ben, ancak ceddim Muhammed’in (s.a.a) ümmetinin ıslahı talebiyle yola çıktım. İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak istiyorum. Bu konuda ceddim Muhammed (s.a.a) ve babam Ali b. Ebu Talib’in (a.s) çizgisini takip ediyorum.”[2] Nitekim bütün bunlar büyük ilahi amacın, fert ve toplum hayatında dini tesis etmek ve insanları hakikat ve adalet temelinde bir araya toplamak için semavi kanunları indirmesi kapsamına gitmektedir. Yüce Allah şöyle buyuruyor: (شَرَعَ لَكُم مِّنَ الدِّينِ مَا وَصَّىٰ بِهِ نُوحًا وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ وَمَا وَصَّيْنَا بِهِ إِبْرَاهِيمَ وَمُوسَىٰ وَعِيسَىٰ أَنْ أَقِيمُوا الدِّينَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِيهِ)  O, Nûh’a buyurduklarını, sana vahyettiklerimizi, İbrâhim’e, Mûsâ’ya ve Îsâ’ya buyurduklarımızı size din kıldı ki o dini ayakta tutasınız, o konuda ayrılığa düşmeyesiniz. (Şura/13).

Böylece yıllar önce başlatmış olduğumuz Hüseyin Bir Öğrencinin Gülümseyişidir girişimimiz birçok mümin nezdinde olumlu bir karşılık buldu, yapılan tüm anketlerde başarılı ve yararlı olduğu ispatlandı ve geride birçok mübarek eser bıraktı. Nitekim mevcut girişim neticesinde binlerce öğrenci ders kitaplarına kavuştu ve okullar ders sıraları ve diğer imkanlarla buluştu. Millî Eğitim Bakanlığının yerine getirmekten aciz olduğu birçok tadilat ve onarım işleri yapıldı. O girişim, İmam Hüseyin’in (a.s), kutsal diriliş hareketinin uygar yönünü beyan ettiği için Hüseyni şiarların da yeni bir farkındalık biçimini yansıtıyordu. Bu girişimin de öyle olması umulmaktadır.

Bu çağrı sadece sevgili ülkemiz Irak’a özel değildir bilakis dünyanın her yerindeki müminlere yöneliktir. Kim bilir belki diğer ülkelerin buna olan ihtiyaçları bizden daha fazladır. Söz konusu girişimi “On dakika oku ve kitabın sahibi ol” kampanyası veya kitabın içeriğiyle alakalı yapılacak yarışmalar veyahut bir kitabın özetini çıkarana ödül vermek ve buna benzer faaliyetler gibi, insanları, özellikle gençleri okumaya ve incelemeye motive eden etkinliklerle birleştirmek daha faydalı olacaktır.

Yüce Mevla bize, bu konuda birçok konuşma irad etmeyi nasip etmiştir. Bu konuşmaların birçoğu (Reddetme Kültürü ve Toplumsal Reform) adlı kitapta bir araya getirildi. Nitekim Hüseyni Kıyama dair çağdaş bakışı içeren birçok kitap bulunmaktadır. Nitekim bizler, Yüce Allah’ın izin ve inayeti ile söz konusu kitapları basmayı ve yayımlamayı amaçlamaktayız. Zira (إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ) Ey iman edenler! Allah’a yardım ederseniz O da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır. (Muhammed/7).

Muhammed Yakubî

Necef-i Eşref

24 Zilhicce 1442

04.08.2021[1]. Mefatihu’l Cinan, s. 468.

[2]. Kitabu’l Futuh, c. 5, s. 33.