Dinî Merci’ Yakubî: Yapılacak Yardımları, İmam Mehdî (a.f) Adına Yerine Getirin Allah’ın Adıyla

| |defa okundu : 39
Dinî Merci’ Yakubî: Yapılacak Yardımları, İmam Mehdî (a.f) Adına Yerine Getirin Allah’ın Adıyla
 • Post on Facebook
 • Share on WhatsApp
 • Share on Telegram
 • Twitter
 • Tumblr
 • Share on Pinterest
 • Share on Instagram
 • pdf
 • Çıktı al
 • save

Dinî Merci’ Yakubî: Yapılacak Yardımları, İmam Mehdî (a.f) Adına Yerine Getirin

Allah’ın Adıyla

Yapılacak Yardımları, İmam Mehdî (a.f) Adına Yerine Getirin

            İyilik yapmayı seven birçok mümin, korona virüsün yayılmasını önlemek için getirilen sokağa çıkma yasağından etkilenen muhtaçlara, mağdurlara ve dar gelirli kişilere nakit ve ayni yardımla birlikte gıda sepetleri dağıtımı ile uğraşmaktadır.

            Doğrusu bu, büyük bir insani yardım çalışmasıdır. Yüce Allah'tan garetlerini kabul etmesini ve onları büyük bir ödülle ödüllendirmesini niyaz ediyoruz. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

 (إِنَّا لَا نُضِيعُ أَجْرَ مَنْ أَحْسَنَ عَمَلًا)

Elbette biz iyi iş yapanların ecrini zayi etmeyiz.[1]

(وَأَحْسِنُوا إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ)

İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.[2]

(إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِنَ الْمُحْسِنِينَ)

Şüphesiz, Allah’ın rahmeti iyilik edenlere çok yakındır.[3]

            Gönüllü bireyler ve hayır kurumları, söz konusu yardımları Dinî Merci’lerin adına ve direktiflerine yanıt olarak yaptıklarını beyan etmekteler. Bunun  ise, kendilerine maddi ve manevi destek sağladıkları rasyonel mercilerine olan itaatlerini ve iyi ilişkilerini ifade eden bir davranış biçiminden kaynaklandığı şüphe götürmez bir gerçektir.

            Ama eğer yapılan işler, İmam Mehdî (canlarımız yoluna feda olsun) adına yapılırsa Yüce Allah’a daha yakın olacak ve daha büyük bereketlere vesile olacaktır, çünkü İmam Mehdî (a.f) nimetin kaynağıdır ve eğer O’nun (a.f) kutlu varlığı olmasaydı, toprak, üstünde yaşayanlarla birlikte yok olurdu, doğrusu bizler O’nun (a.f) lütuflarıyla hayırlara ulaşmaktayız.

            Bizleri, İmam Mehdî’nin (a.f) ihtiyaçlarını gidermeye koşan kişilerden eylemesini Yüce Allah’tan sürekli olarak istemiyor muyuz? Şüphesiz, İmam Mehdî’ye (a.f) inananların ve takipçilerinin ihtiyaçlarını gidermeye koşma, bizzat İmam Mehdî’nin (a.f) ihtiyaçlarını gidermeye koşmanın masadıkıdırlar. Çünkü bu işler, O’nun (a.f) sorumluluklarındandır. Bu yüzden İmam Mehdî’nin (a.f) takipçilerine yapılan yardımlarda O’nun (a.f) adına hareket etme niyetini taşıyın, yardımları teslim ederken yardım edilene bunu  hatırlatın, böylece o Müslümanın kalbini imamına ve koruyucusuna bağlayın, o kişide Beklenilen İmam’ının (a.f), kendisine karşı  sorumluluklarını yerine getirdiği hissini oluşturun ve meydana gelen başarısızlıkların bizim eksikliğimizden ve kusurumuzdan kaynaklandığını ifade edin. İşte o zaman Beklenilen İmam’ımıza (a.f) yardım etmiş, davasını savunmuş ve gaybeti esnasında faydalı olmadığı şüphesini reddetmiş oluruz.

Muhammed Yakubî

Hicrî 22 Şaban 1441

Miladî 16 Nisan 2020